בת מצווה
 

 צפת העתיקה מפורסמת בעולם כולו בזכות בתי הכנסת העתיקים והמרהיבים שבה. רובם של בתי הכנסת העתיקים הינם מן המאות ה-15 וה-16, שהיו התקופה בה הייתה צפת בשיא פריחתה הרוחנית, התרבותית והכלכלית, ושימשה מגדל אור ומקור השראה לעולם היהודי כולו. בתי הכנסת העתיקים של צפת הינם המקום המושלם לעריכת ארוע בר המצוה, באוירה קסומה וייחודית, שאין דומה לה בעולם כולו.

 
בית כנסת אבוהב-
בית הכנסת הגדול על שמו של רבי יצחק אבוהב מחכמי טולדו במאה ה-14, הינו מן המרהיבים והגדולים בבתי הכנסת העתיקים. בבית הכנסת הספרדי שולטים גווני הכחול, ובולטת בו הכיפה הגדולה והצבעונית המעטרת את תקרתו. בבית הכנסת נמצא ספר תורה עתיק בן 600 שנה, אותו מוציאים לקריאת התורה רק 3 פעמים בשנה: ביום הכיפורים, ראש השנה וחג השבועות.
 
בית כנסת האר"י הספרדי –
בית הכנסת על שמו של רבי יצחק לוריא, האר"י הקדוש, גדול מקובלי צפת מן המאה ה-16. בית הכנסת הינו מן העתיקים בצפת, ובמאה ה-15 היה נקרא בית כנסת 'אליהו הנביא'. בית הכנסת השוכן במורדות העיר העתיקה, הינו המקום בו נהג האר"י הקדוש ללמוד את רזי הקבלה עם אליהו הנביא, ולהתפלל בכוונות מיוחדות במשך ימי השבוע.
 
בית כנסת רבי יוסף קארו –
בית הכנסת על שמו של רבי יוסף קארו מחבר ה'שולחן ערוך' בצפת במאה ה-16. במקום זה שכן בית המדרש של רבי יוסף קארו בו למד וחיבר את ספריו החשובים. בבית הכנסת נמצא ספר תורה עתיק מטולדו שהוא בן 500 שנה. ניתן לראות את ספר התורה שנשמר בכשרות, כשהוא מונח בארון הקודש. מתחת לבית הכנסת נמצאת 'מערת המגיד', שם למד רבי יוסף קארו את רזי הקבלה מפיו של המלאך 'המגיד' שהיה מתגלה אליו בלילות, ושם נוסד המנהג המפורסם של 'תיקון ליל שבועות'.
 
בית כנסת האר"י האשכנזי –
בית הכנסת בנוי על השדה בה נהגו מקובלי צפת ובראשם האר"י הקדוש, להתכנס ולקבל את השבת בשירת 'לכה דודי'. במקום זה נוסדה לראשונה תפילת קבלת השבת. בית הכנסת מרהיב ביופיו, ובו ארון קודש שהינו יצירת אמנות מונומנטלית. ארון הקודש גולף משך שנים רבות ע"י אמן עץ שהגיע במיוחד מאירופה במאה ה-19 ושזורים בו מוטיבים יהודיים וקבליים. את הכותל הדרומי שהינו כיוון התפילה בצפת, מעטרים ציורי קיר של קבר רחל והכותל המערבי, לצד ויטראז'ים מרהיבים של קבלת השבת ו'עשר הספירות' הקבליות.
 

 

 

 
 
 
 
תן חוות דעת
נבנה ע"י1213
האתר לארגון בת מצווה / בר מצווה
office@tzfat-kabbalah.orgכתובת: צפת, רח' אלקבץ 28טלפון: 04-6821771 | 054-5770334